Αν έχετε e-shop ή τρέχετε το marketing ενός, στέλνετε newsletter. Λίγοι όμως γνωρίζουν αν το φορμάτ που έχουν επιλέξει είναι αυτό που φέρνει τα περισσότερα έσοδα, και ακόμη λιγότεροι μετρούν τον σωστό δείκτη για να το κρίνουν. Σε αυτό το άρθρο συνοψίζουμε τι δείχνουν τα δεδομένα των μεγάλων πλατφορμών email marketing (Klaviyo, Omnisend, Constant Contact, Mailchimp) για τα ηλεκτρονικά καταστήματα, και τι προτείνουμε στη Netstudio με βάση αυτά.
Για όσους δεν θέλουν να διαβάσουν όλο το άρθρο, τα βασικά συμπεράσματα είναι:
- Τα εστιασμένα email (ένα μήνυμα, λίγα προϊόντα, έως 3 κουμπιά, κάτω από 160 λέξεις) φέρνουν στα δεδομένα της Omnisend περισσότερα κλικ ανά αποστολή από τα μεγάλα newsletter με πολλές ενότητες.
- Τα automations (αυτοματοποιημένες ροές) φέρνουν, κατά μέσο όρο 16 έως 22 φορές υψηλότερα έσοδα ανά email σε σχέση με τα προγραμματισμένα newsletter.
- Ο δείκτης που πρέπει να παρακολουθείτε δεν είναι το open rate, αλλά τα έσοδα ανά παραλήπτη (RPR).
Τα 3 βασικά campaign formats και ο ξεχωριστός ρόλος των automated flows
Οι πλατφόρμες email marketing δεν δημοσιεύουν benchmarks ανά φορμάτ. Η κατάταξη που ακολουθεί βασίζεται σε δύο μεγάλες αναλύσεις στοιχείων email (Omnisend, 229 εκατομμύρια email από 40.283 campaigns της εβδομάδας Black Friday 2020, και Constant Contact, 2,1 εκατομμύρια email μικρών επιχειρήσεων, 2015). Οι δύο αναλύσεις είναι παλαιότερες και η πρώτη αφορά την πιο ανταγωνιστική εβδομάδα της χρονιάς, αλλά συγκλίνουν στο ίδιο πρακτικό συμπέρασμα: μετά από ένα σημείο, όσο περισσότερα στοιχεία προσθέτετε σε ένα email, τόσο χαμηλότερο το click rate. Παρακάτω παρουσιάζουμε τα τρία βασικά campaign formats, κατά σειρά απόδοσης όπως προκύπτει από τα δεδομένα της Omnisend, και στη συνέχεια ξεχωριστά τα automated flows.
1. Φορμάτ με ένα προϊόν, ένα μήνυμα (single-hero)
Ένα προϊόν ή μία συλλογή, μία εικόνα, ένα κύριο κουμπί (CTA) ορατό χωρίς scroll και το πολύ ένα ή δύο δευτερεύοντα, κάτω από 160 λέξεις. Στην ανάλυση της Omnisend τα email με έως 160 λέξεις είχαν τα υψηλότερα click rates, όπως επίσης τα email με 2 έως 3 CTA (με τα 0 έως 1 CTA δεύτερα) και από τα 4 CTA και πάνω η απόδοση έπεφτε. Το απλό «Shop now» ως κείμενο κουμπιού ήταν και το δημοφιλέστερο και από τα πιο αποδοτικά (2,23% click rate). Είναι το φορμάτ για λανσαρίσματα και προσφορές (για επαναφορές αποθέματος - back in stock - προτιμήστε αυτοματοποιημένη ροή).
2. Φορμάτ Editorial μαζί με προϊόντα (curated)
Μια σύντομη εισαγωγή 3 έως 5 προτάσεων με άποψη, και μετά 3 έως 4 προϊόντα, το καθένα με έναν λόγο για τον οποίο αξίζει. Ταιριάζει σε brand όπου η ιστορία του brand είναι μέρος της πώλησης (μόδα, τρόφιμα, lifestyle, premium προϊόντα). Οι 150 έως 300 λέξεις πέφτουν κυρίως στο δεύτερο καλύτερο εύρος της Omnisend (160 έως 480 λέξεις), που είναι και το δημοφιλέστερο μήκος στα email που αναλύθηκαν. Μετά τις 500 λέξεις τα κλικ πέφτουν σταθερά. Με βάση τα ίδια δεδομένα, αναμένεται χαμηλότερο click rate από το single-hero.
3. Φορμάτ με πλέγμα προϊόντων (catalogue dump)
8 έως 20 προϊόντα χωρίς αφήγηση. Η Constant Contact βρήκε ότι τα email με έως 3 εικόνες και περίπου 20 γραμμές κειμένου έχουν τα υψηλότερα click rates, με μία εξαίρεση: εταιρείες προϊόντων και υπηρεσιών, όπου τα υψηλότερα click rates εμφανίστηκαν με 13 έως 16 εικόνες, επειδή οι παραλήπτες περιμένουν να δουν τα προϊόντα. Η Omnisend είδε καλά click rates στα έως 3 προϊόντα (1,94%), χαμηλότερα στα 4 έως 5 (1,79%), οριακά καλύτερα στα 6 έως 7 (2,03%) και πτώση από τα 8 και πάνω, σημειώνοντας ότι οι διαφορές δεν είναι στατιστικά ασφαλείς. Συνδυασμένο με την πτώση των click rates από τα 4 CTA και πάνω, το πλέγμα με ένα κουμπί ανά προϊόν είναι το χαμηλότερο σε απόδοση ως βασικό φορμάτ. Αν πρέπει να δείξετε πολλά προϊόντα, δείξτε έως 6 και βάλτε ένα κεντρικό CTA, όχι ένα ανά προϊόν.
Οι αυτοματοποιημένες ροές (flows)
Σειρά καλωσορίσματος, εγκαταλελειμμένο καλάθι, εγκαταλελειμμένη περιήγηση, back-in-stock, email μετά την αγορά. Τεχνικά δεν είναι newsletter, αλλά φέρνουν το 30% έως 41% των εσόδων από email ενώ αποτελούν μόλις το 2 έως 5% του όγκου αποστολών (Omnisend: 30% των εσόδων από 2% των αποστολών, Klaviyo: 41% από 5,3%). Η ροή back-in-stock έχει το υψηλότερο conversion (6,5 έως 6,7%) και τα υψηλότερα έσοδα ανά email από κάθε άλλη ($9,14), και μόλις το 0,6% των e-shop την είχε ενεργή το 2025. Αν ένα e-shop δεν τις έχει στήσει, το φορμάτ των κανονικών newsletter έχει δευτερεύουσα σημασία.
| Φορμάτ | Λέξεις | Προϊόντα | CTAs | Κατάλληλο για |
|---|---|---|---|---|
| Single-hero | < 160 | 1 | 1 κύριο + έως 2 δευτερεύοντα | Λανσάρισμα, προσφορά |
| Editorial μαζί με προϊόντα | 150 έως 300 | 3 έως 4 | 3 έως 4 | Brand story, εποχικότητα |
| Πλέγμα προϊόντων | < 50 | 8 έως 20 | 8+ | Αποφύγετέ το ως βασικό φορμάτ (αν χρειάζεται, έως 6 προϊόντα και 1 CTA) |
Βασικοί κανόνες που κάνουν διαφορά
Συχνότητα αποστολής. Δεν υπάρχει δημοσιευμένος βέλτιστος αριθμός αποστολών ανά εβδομάδα. Η συχνότητα πρέπει να προσαρμόζεται με βάση το engagement, τα έσοδα ανά παραλήπτη (RPR), το unsubscribe rate και το spam complaint rate, με τα όρια που δίνονται παρακάτω.
Mobile πρώτα. Περίπου το 40% των ανοιγμάτων γίνεται από κινητό σύμφωνα με τη Litmus, και το πραγματικό ποσοστό είναι πιθανότατα υψηλότερο, καθώς τα ανοίγματα μέσω Apple Mail Privacy Protection δεν ταξινομούνται ανά συσκευή. Apple Mail και Gmail μαζί συγκεντρώνουν σχεδόν το 90% των ανοιγμάτων (Litmus, Ιούλιος 2026). Το δείγμα της Litmus είναι παγκόσμιο, οπότε ελέγξτε το δικό σας μείγμα email clients από τα report της πλατφόρμας που χρησιμοποιείτε για την αποστολή των newsletter σας.
Θέμα και preheader/preview text. Θέμα 4 έως 7 λέξεις και κάτω από 60 χαρακτήρες (η Omnisend είδε τα καλύτερα open rates έως τις 7 λέξεις, με σύσταση τις 4 έως 6, και η Mailchimp συνιστά έως 9 λέξεις και 60 χαρακτήρες). Η λέξη-κλειδί μπαίνει στην αρχή του θέματος, ώστε να φαίνεται και όταν το θέμα κόβεται στο κινητό. Το preheader/preview text να λειτουργεί ως δεύτερο θέμα. Αποφύγετε το «Δείτε το στον browser».
Email που μοιάζουν με απλό κείμενο. Τα δεδομένα εδώ είναι περιορισμένα και προέρχονται κυρίως από B2B. Η HubSpot, σε πάνω από μισό δισεκατομμύριο email (δεδομένα 2014), είδε κάθε πρόσθετη εικόνα να μειώνει το click rate και σε κάθε A/B test να κερδίζει η απλούστερη εκδοχή, σημειώνοντας όμως ότι στο e-commerce οι παραλήπτες περιμένουν εικόνες προϊόντων. Ένα email χωρίς εικόνες, σε μορφή προσωπικού σημειώματος, αξίζει A/B test, ιδίως σε ροές επανενεργοποίησης, όπου η Omnisend μετρά τα χαμηλότερα έσοδα ανά email ($0,51). Μετρήστε RPR, όχι opens.
Segmentation και εξατομίκευση. Minimum segmentation: buyers vs non-buyers, και ενεργοί vs ανενεργοί χρήστες. Για να ορίσετε τους ενεργούς, προτιμήστε πραγματικά engagement signals, όπως clicks, αγορές και επισκέψεις στο site, και όπου χρησιμοποιείτε opens εξαιρέστε τα Apple Privacy Opens. Και εξατομικεύστε τα προϊόντα που δείχνετε: η Klaviyo μετρά μέσο click rate 3,75% στα email με AI προτάσεις προϊόντων, και 8,79% στους top performers, έναντι 1,69% μέσου όρου campaigns (Klaviyo 2026). Είναι η πιο συγκεκριμένη μέτρηση που δημοσιεύει πλατφόρμα για ένα στοιχείο περιεχομένου.
Ποια νούμερα είναι καλά: τα benchmarks
Τα παρακάτω αφορούν campaigns (χειροκίνητες αποστολές) σε e-commerce, με βάση δεδομένα 2025 από τις αναφορές 2026 των Klaviyo (183.000+ brands) και Omnisend (27.000+ brands, 20 δισ. campaign email και 470 εκατ. automated email). Οι πηγές μετρούν σε δολάρια και σε διεθνές δείγμα, οπότε τα απόλυτα ποσά εσόδων ανά παραλήπτη δεν μεταφέρονται αυτούσια σε ευρώ και σε ελληνικό μέσο καλάθι. Κάθε πλατφόρμα μετράει λίγο διαφορετικά, γι' αυτό δίνουμε εύρη.
Open rate
| Επίπεδο | Ποσοστό |
|---|---|
| Μέσος όρος | 30 έως 31% (Omnisend 30,4%, Klaviyo 31%) |
| Top 10% | 45,1% (Klaviyo) |
Προσοχή: το open rate είναι πλέον ενδεικτικός δείκτης μόνο. Το Apple Mail Privacy Protection μπορεί να ενεργοποιεί αυτόματα το pixel ανοίγματος για τους χρήστες Apple Mail που το έχουν ενεργό, με αποτέλεσμα το reported open rate να μην αντιστοιχεί απαραίτητα σε πραγματικό ανθρώπινο άνοιγμα. Συγκρίνετε κυρίως με το δικό σας ιστορικό και δώστε μεγαλύτερο βάρος σε clicks, conversions και έσοδα.
Click-through rate (CTR: κλικ / παραδοθέντα)
| Επίπεδο | Ποσοστό |
|---|---|
| Μέσος όρος campaigns | 0,7 έως 1,7% (Omnisend 0,74%, Klaviyo 1,69%) |
| Top 10% campaigns | 3,38% (Klaviyo) |
| Μέσος όρος αυτοματοποιημένων ροών | 4,7 έως 5,6% (Omnisend 4,66%, Klaviyo 5,58%), top 10% ροών 10,48% (Klaviyo) |
Click-to-open rate (CTOR: κλικ / ανοίγματα)
| Επίπεδο | Ποσοστό |
|---|---|
| Μέσος όρος campaigns | 2,4 έως 5,5% (Omnisend 2,44%, Klaviyo περίπου 5,5% με βάση CTR / open rate) |
| Μέσος όρος αυτοματοποιημένων ροών | 11,9% (Omnisend) |
Ο CTOR μπορεί να χρησιμοποιείται ως δευτερεύων δείκτης τάσης για την απόδοση του περιεχομένου, αλλά επηρεάζεται από την ανακρίβεια των opens λόγω Apple Mail Privacy Protection. Για engagement προτιμήστε το CTR, ενώ για επιχειρηματικό αποτέλεσμα δώστε μεγαλύτερο βάρος στο placed order rate και στα έσοδα ανά παραλήπτη (RPR).
Placed order rate (παραγγελίες / παραδοθέντα)
| Επίπεδο | Ποσοστό |
|---|---|
| Μέσος όρος campaigns | 0,08 έως 0,16% (Omnisend 0,08%, Klaviyo 0,16%) |
| Top 10% campaigns | 0,36% (Klaviyo) |
| Μέσος όρος αυτοματοποιημένων ροών | 1,5 έως 2,1% (Omnisend 1,49%, Klaviyo 2,11%), top 10% ροών 4,3% (Klaviyo) |
Έσοδα ανά παραλήπτη (RPR)
| Τύπος αποστολής | RPR |
|---|---|
| Campaign, μέσος όρος | $0,11 έως 0,18 (Klaviyo $0,11, Omnisend $0,155 στα benchmarks και $0,18 στην ετήσια αναφορά) |
| Αυτοματοποιημένη ροή, μέσος όρος | $1,94 έως 3,41 (Klaviyo $1,94, Omnisend $2,87 στην ετήσια αναφορά και $3,41 στα benchmarks) |
| Σειρά καλωσορίσματος | $6,16 (Omnisend) |
| Εγκαταλελειμμένο καλάθι | $3,59 (Omnisend) |
| Back-in-stock | $9,14 (Omnisend) |
| Top 10% ροών | $7,79 (Klaviyo) |
Η Klaviyo έχει δημοσιεύσει και ξεχωριστή αναφορά για τη ροή εγκαταλελειμμένου καλαθιού (δεδομένα 2023 από 143.000+ ροές). Εκεί ο μέσος όρος εσόδων ανά παραλήπτη ήταν $3,65, ενώ το top 10% των brands έφτανε τα $28,89, δηλαδή σχεδόν 8 φορές περισσότερα. Και αυτή είναι η ροή με τη μικρότερη απόσταση ανάμεσα σε μέσο όρο και κορυφαία brands. Στις υπόλοιπες ροές η διαφορά είναι ακόμη μεγαλύτερη.
Οι αυτοματοποιημένες ροές τρέχουν 16 έως 22 φορές υψηλότερο RPR από τα campaigns (Klaviyo: σχεδόν 18×, Omnisend: 16× στην ετήσια αναφορά και 22× στα benchmarks, επειδή οι δύο δημοσιεύσεις χρησιμοποιούν διαφορετικό δείγμα και ελαφρώς διαφορετικές τιμές ανά αποστολή). Αυτός είναι και ο λόγος που αξίζει να στήνονται πρώτες. Το 48% των εσόδων από ροές προέρχεται από νέους αγοραστές, έναντι 16% στα campaigns (Klaviyo), άρα οι ροές είναι και εργαλείο απόκτησης πελατών, όχι μόνο διατήρησης.
Γιατί το RPR και όχι το CTR: το 2025 τα open rates ανέβηκαν για πέμπτη συνεχή χρονιά (από 26,6% σε 30,7%) και τα click rates έπεσαν, αλλά το click-to-conversion ανέβηκε 53%, από 5,9% σε 9% (Omnisend). Λιγότεροι κλικάρουν, αλλά όσοι κλικάρουν αγοράζουν. Ένα φορμάτ που μειώνει τα κλικ και αυξάνει τα έσοδα είναι καλύτερο φορμάτ.
RPR = έσοδα που αποδίδονται στο email / email που παραδόθηκαν. Κάθε πλατφόρμα χρησιμοποιεί διαφορετικό attribution window (π.χ. 7 ημέρες για email στην Omnisend, 5 ημέρες στο Klaviyo), οπότε αν συγκρίνετε, κάντε το μόνο μέσα στην ίδια πλατφόρμα και με το δικό σας ιστορικό ή αλλάξτε τις default ρυθμίσεις, ώστε να είναι ίδιες.
Μέσοι όροι αποτελεσμάτων για τις αυτοματοποιημένες ροές
Τα παρακάτω είναι οι μέσοι όροι της Omnisend για το 2025, από τα benchmarks της. Η ετήσια αναφορά της ίδιας χρονιάς δίνει ελαφρώς διαφορετικές τιμές για ορισμένους δείκτες (π.χ. back-in-stock conversion 6,46% αντί για 6,72%), γι' αυτό όπου διαφέρουν δίνουμε εύρος.
| Ροή | Open rate | CTR | Μετατροπή |
|---|---|---|---|
| Εγκαταλελειμμένο καλάθι | 37% | 4,1% | 1,7% |
| Σειρά καλωσορίσματος | 35,5% | 3,9% | 2,1% |
| Εγκαταλελειμμένη περιήγηση (Page viewed στην ορολογία της Omnisend) | 44,5% | 8,5% | 0,6% |
| Back-in-stock | 58,8% | 21,3% | 6,5 έως 6,7% |
Η Klaviyo, στην αναφορά της για το εγκαταλελειμμένο καλάθι με δεδομένα 2023, μετρούσε αισθητά υψηλότερα: 50,5% open rate, 6,25% CTR, 3,33% μετατροπή. Η διαφορά οφείλεται σε διαφορετικό δείγμα, χρονιά και μεθοδολογία, γι' αυτό συγκρίνετε τη δική σας ροή με το εύρος και όχι με ένα νούμερο.
Το 76% των παραγγελιών από automations προέρχεται από δύο μόνο ροές, εγκαταλελειμμένο καλάθι και καλωσόρισμα (Omnisend, δεδομένα 2025). Αν κάποια από τις τέσσερις ροές δεν είναι ενεργή στο e-shop σας, η ενεργοποίησή της αξίζει περισσότερο από οποιαδήποτε βελτίωση στον σχεδιασμό των campaigns. Τα transactional email, όπως επιβεβαίωση παραγγελίας και αποστολής, έχουν επίσης πολύ υψηλό engagement (η επιβεβαίωση αποστολής έχει το υψηλότερο open rate από κάθε τύπο email στην Omnisend, 62,7%). Η Google εξαιρεί τα transactional μηνύματα από την απαίτηση one-click unsubscribe μόνο εφόσον παραμένουν λειτουργικά, οπότε για cross-sell και upsell χρησιμοποιήστε ξεχωριστό post-purchase flow.
Όρια υγείας της λίστας
Αυτοί οι δείκτες προστατεύουν το deliverability. Αν ξεπεραστούν, τα email αρχίζουν να πηγαίνουν στα ανεπιθύμητα ή απορρίπτονται, και όλα τα υπόλοιπα νούμερα καταρρέουν.
| Δείκτης | Μέσος όρος / στόχος | Όριο |
|---|---|---|
| Unsubscribe rate | 0,20% ανά campaign, 0,59% στις αυτοματοποιημένες ροές (μέσοι όροι Omnisend 2025) | Δεν υπάρχει επίσημο όριο παρόχου. Παρακολουθείτε την τάση σε σχέση με το δικό σας ιστορικό. |
| Spam complaints | κάτω από 0,1% (στόχος Google) | 0,3% και άνω (όριο Google και Yahoo) |
Στις αυτοματοποιημένες ροές το unsubscribe rate είναι φυσιολογικά υψηλότερο (μέσος όρος 0,59%, welcome 0,87% στην Omnisend), επειδή φτάνουν σε επαφές που μόλις γνώρισαν το brand. Δεν είναι από μόνο του σήμα κινδύνου, αλλά πρέπει να παρακολουθείται μαζί με spam complaints και conversions. Για αποστολείς που στέλνουν πάνω από 5.000 μηνύματα την ημέρα προς προσωπικούς λογαριασμούς Gmail, η Google απαιτεί SPF, DKIM, DMARC, ευθυγράμμιση του From domain, TLS και one-click unsubscribe για promotional και subscribed messages. Οι απαιτήσεις ισχύουν από τον Φεβρουάριο 2024 και από τον Νοέμβριο 2025 η Google έχει αυξήσει την επιβολή με προσωρινές και μόνιμες απορρίψεις. Στόχος είναι spam rate κάτω από 0,1%. Σε επίπεδα 0,3% και άνω ο αποστολέας δεν είναι επιλέξιμος για mitigation μέχρι το spam rate να παραμείνει κάτω από 0,3% για τουλάχιστον επτά συνεχόμενες ημέρες.
Η κατηγορία παίζει ρόλο, αλλά όχι με τον τρόπο που θα περίμενε κανείς. Μόδα και κοσμήματα έχουν από τα υψηλότερα open rates (33,1% και 32,5% στην Klaviyo) αλλά από τα χαμηλότερα placed order rates (0,12% και 0,08%). Τρόφιμα και ποτά το αντίστροφο: μέτρια opens, το υψηλότερο conversion (0,26%). Ηλεκτρονικά χαμηλά και στα δύο (open rate 25,7% και conversion 0,04% στην Omnisend).
Checklist πριν από κάθε αποστολή
- Το email έχει έναν βασικό στόχο, ένα κύριο CTA και το πολύ 3 CTA συνολικά.
- Θέμα 4 έως 7 λέξεις, κάτω από 60 χαρακτήρες, η λέξη-κλειδί στην αρχή, preheader που το συμπληρώνει.
- Έγινε προεπισκόπηση σε κινητό και το CTA φαίνεται χωρίς scroll.
- Όλοι οι σύνδεσμοι δοκιμάστηκαν και έχουν παραμέτρους UTM.
- Επιλέχθηκε συγκεκριμένο τμήμα της λίστας και όχι ολόκληρη η λίστα.
- Στάλθηκε δοκιμαστικό σε Gmail, Outlook και iPhone.
- Ορίστηκε τι θα μετρηθεί: πρώτα RPR και placed order rate, και δευτερευόντως CTR.
- SPF, DKIM και DMARC περνούν (έλεγχος στα Google Postmaster Tools, MXToolBox).
- Υπάρχουν headers List-Unsubscribe (με HTTPS URL) και List-Unsubscribe-Post για one-click unsubscribe (RFC 8058). Mailto ή link στο footer από μόνα τους δεν καλύπτουν την απαίτηση της Google.
- Το spam rate στο Postmaster Tools είναι κάτω από 0,1% τις τελευταίες 7 ημέρες.
Θέλετε να δείτε πού βρίσκεται το δικό σας e-shop ή site;
Στη Netstudio στήνουμε και διαχειριζόμαστε email marketing για e-shop, και όχι μόνο, εδώ και πάνω από 20 χρόνια, τόσο με πλατφόρμες όπως MailChimp, Brevo, Moosend κτλ., όσο και με το δικό μας εργαλείο, το Tigra Mail. Αν θέλετε μια γρήγορη αξιολόγηση των τρεχόντων δεικτών σας και των ροών που λείπουν, επικοινωνήστε μαζί μας.
Πηγές
Τα εύρη που παρουσιάζονται παραπάνω είναι ενοποίηση των δημόσιων αναφορών benchmark των μεγάλων πλατφορμών email marketing και της επίσημης τεκμηρίωσης των παρόχων email. Κάθε πλατφόρμα μετράει με ελαφρώς διαφορετικό τρόπο και σε διαφορετικό δείγμα πελατών, γι' αυτό δίνουμε εύρη και όχι ένα μοναδικό νούμερο.
Απόδοση campaigns και αυτοματοποιημένων ροών (open rate, CTR, CTOR, placed order rate, έσοδα ανά παραλήπτη)
- Klaviyo, Email Marketing Benchmarks by Industry (δεδομένα 2025, δημοσίευση 2026)
- Klaviyo, Email marketing benchmarks: open, click and conversion rates (δεδομένα 2025, δημοσίευση 2026)
- Klaviyo, Abandoned Cart Benchmark Report (δεδομένα 2023, δημοσίευση 2024)
- Omnisend, Email marketing benchmarks (δεδομένα 2025, δημοσίευση 2026)
- Omnisend, 2026 Ecommerce marketing report (μερίδιο εσόδων και έσοδα ανά αποστολή για campaigns έναντι ροών, δεδομένα 2025)
- Mailchimp, Email marketing benchmarks and statistics by industry (δεδομένα Δεκεμβρίου 2023, περιλαμβάνει και τη σύσταση για μήκος θέματος)
Στοιχεία φορμάτ (μήκος, CTA, εικόνες, προϊόντα)
- Omnisend, Our analysis of 229 million BFCM emails shows that less is more (εβδομάδα Black Friday 2020, δημοσίευση 2022)
- Constant Contact, Data Reveals Direct Correlation between Email Campaign Effectiveness and Number of Images and Text Lines (2,1 εκατ. email μικρών επιχειρήσεων, 2015)
- HubSpot, Plain Text vs. HTML Emails: Which Is Better? (δεδομένα 2014, κυρίως B2B)
Ανοίγματα από κινητό και αξιοπιστία του open rate
- Litmus, Email Client Market Share (Ιούλιος 2026)
- Litmus, Apple Mail Privacy Protection Knowledge Center
- Apple, Προστασία δραστηριότητας Mail (Mail Privacy Protection)
Όρια παραδοσιμότητας: παράπονα spam και απαιτήσεις αποστολέων
- Google, Email sender guidelines
- Google, Email sender guidelines FAQ (το όριο του 0,3% σε αναφορές spam, η επιβολή από Νοέμβριο 2025 και οι απαιτήσεις one-click unsubscribe)
- Yahoo Sender Hub, Best practices







